6 Ağustos 2013 Salı

kızımın kot gömleği

İlk diktiğim kapşonlu gömleği çok sevmiştim. Hatalarım çok fazla olsa da, kullanılması pratik bir giysi oldu. Ben de ( sözde bayram temizliği yapacağım için dikiş dikmeyecektim) iki hafta sonu temizlik aralarına sıkıştırarak, aynı kalıptan kot kumaşı ile bir gömlek daha diktim. 

Dikiş kutum ile kumaşı yanyana koyup resmini çektikten sonra kesebilmem için iki gün geçti. Sonra bir akşam makası vurdum. :))
Kızım kapşonu farklı kumaş olsun deyince, ben de küçük depomu karıştırdım ve yine kızım için diktiğim bir elbiseden kalan ( ki o zamanlar 5-6 yaşından büyük değildi) kumaşı kapşona kullanmaya karar verdim.


Dikişlerini tıpkı kotlarda olduğu gibi katlamalı temiz dikiş ile yaptım. Bu tabiri de dikiş teknikleri kitabından öğrendim. Keserken makas yönünü şaşırdı, payı fazla kesmişim. Neyse ki bu hatam gömleğin akibetini fazla etkilemedi. Payların birini daha kısa kesip, uzununu üzerine getirirken de zorlandım. Zaten bu dikişi fazla sevmezdim. Eski makinem kalın kumaşları dikemezdi onun için fazla çalıştığım bir husus hiç olmadı. Ama şimdiki makinem var ya yağ gibi kaydı kumaşın üstünde.


teyel almadan iğneleyip diktim. O kadar resim çekmişim. Eklemesem olmaz dii mi ama:))

Sonra da kapşonu diktim.


İşte gömlekte işçiliğimi beğendiğim en güzel bölüm kapşonun çevresini biye ile, hem de elimle yaptığım kot biye ile temizledim. Üstelik kapşonu gövdeye birleştirdiğim kısımı da kendimce farklı bir teknikle düzenledim. Kapşonun hem çevresi, hem de dikişleri kot biye  ile çevrildi 

Hakikaten bu bölümünü çok beğendim hele de makine sorunsuz dikti yaa o an gerçekten mutluydum Neyse.

Şimdi de memnun olmadığım bölümü. Cepleri farklı olsun, aşağıdaki cep fonksiyonel olsun istedim ama, bitip de gömleğin karşısına geçince beğenmedim. Gerçi kızım çok güzel olmuş çok işime yarar gibi şeyler söylese de, bana kıyamadığından dedi biliyorum. Ama sökmek için vakti olmadığından bu şekilde bitirdim 

Düğme yerine çıtçıt bastırdım hazır gömleklere benzesin diye. Güzel durdu bence.
Bayramda giyecekmiş yavrum. 
Neyse
Herkese iyi bayramlar sonrasında görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Ne düşündüğünüz önemli